Vadlúdles a tatai Öreg-tavon
Vadlúdles élőben Tatáról
Kövesd élőben az Öreg-tavon kihelyezett webkamerát!
Ha szereted nézni a természetbe kihelyezett webkamerák előtt zajló történéseket és van lehetőséged hozzájárulni a közvetítéshez vagy netán örömmel áldozol az állatok takarmányozására, mint például a kukoricára a medveles kameránál – nem könnyű a medvék pocakját jólakatni -akkor itt megteheted. Akár most is, csak egy kattintás!
- Rövid vadludas felvezető, a kamera jelentősége, céljai
Komárom-Esztergom megyében (és azon belül elsősorban Tata városában) a vadludak megfigyelésére évtizedek óta különös figyelem irányul. A skandináviai és szibériai költőhelyeikről a telente Kárpát-medencébe érkező vadludaknak Magyarországon mintegy 20 jelentős vonulási centruma található. Köztük az egyik legrangosabb, legstabilabb pihenő- és telelőhely a Tatai Öreg-tó. A tó és annak szűkebb környezete 1977 óta védett, 1989 óta nemzetközi jelentőségű vizes élőhely (a Ramsari Egyezmény hatálya alá tartozik) és 2004 óta európai közösségi jelentőségű madárélőhely, azaz része a Natura2000 hálózatnak.
Tata a „Vizek Városa” méltán tekinthető a „Vadludak Városának” is, hiszen Európában ez az egyetlen olyan város, amelynek közepén rendszeresen vadludak tízezrei gyülekeznek. A valóban egyedülálló adottságú Tatai Öreg-tó ezért is kiváló helyszín ahhoz, hogy a városi környezetben szinte csak itt látható (egyébként rendkívül óvatos) vadludak életébe bepillantást nyerjünk.
A 2001 óta megrendezésre kerülő Tatai Vadlúd Sokadalom az év egyetlen napján nyújt felejthetetlen élményeket a madárvonulás hangulatát kereső természetkedvelőknek, de a vadludak élete már hetekkel korábban és persze a rendezvényt követő hónapokban is számos érdekességgel szolgál. Ki ne szeretné ezt a természeti látványosságot akár napi rendszerességgel, a meleg szobájából is figyelemmel kísérni? Ki ne szeretne tájékozódni arról, hogy vajon mekkora vadlúd tömegre számíthat, ha netán másnap kilátogat a tó partjára? És ki ne szeretne választ kapni a webkamera segítségével a vadludakkal, a madárvonulással kapcsolatban megfogalmazódó kérdéseire?
A 2017 novemberében kihelyezett webkamera kiváló eszköz lehet különböző környezeti nevelési programokban, szemléletformálás, tájékoztatás, ismeretterjesztés területén. Segítségével a megfigyelés élménye rengeteg olyan emberhez is eljuthat, akiknek valamilyen okból nem áll módjukban kilátogatni a tópartra, vagy talán tervezi a Tatára látogatást és ehhez megerősítést szeretne kapni.
A webkamera nemcsak a mindennapos érdeklődést szolgálja ki, hanem fontos eszköz lesz a madárvonulás kutatásában, a tó állapotának nyomon követéséhez, környezeti változások rögzítéséhez, a hatékony természetvédelmi intézkedések megtételéhez és a különböző zavaró tényezők azonosításához.
- Figyelemfelhívás a természetvédelmi elvekre
A kamera nyilvánosságát is megragadva szeretnénk felhívni a figyelmet arra a természetvédelmi előírásra, hogy a tómederben 15 órától másnap reggel 9 óráig tilos tartózkodni!
Ugyancsak tilos az esti-éjszakai órákban mindennemű fény- és hanghatással járó eszközök használata!
A tóparti sétányon gépjárművel közlekedni csak arra jogosító engedéllyel szabad!
- Tatai Vadlúd Sokadalom bemutatása
A Tatai Vadlúd Sokadalom egész napos rendezvénysorozatával elsősorban a távoli északi tundrák üzenetét magukkal hozó vadludakat köszöntjük. Nem hangos fesztivál ez, nem egymást érő koncertek és kirakodóvásárok kavalkádja, mégis ünnep, igazi fesztivál ez a maga módján. Olyan fesztivál, amelyen a látványosságról és a hangulatról a sok ezernyi vadlúd gondoskodik, a vendégek pedig mi, emberek vagyunk. A Tatai Vadlúd Sokadalom tehát nemcsak a vadludak sokadalma, hanem a madarászoké, természetvédőké is.
Amitől e látványosság azonban Európa-szerte egyedülálló, azaz, hogy az Öreg-tó az egyetlen olyan madár-pihenőhely, amelyet egy város szinte teljesen körülvesz. Nem is akármilyen város! Tata, a “Vizek Városa” Magyarország legjelentősebb vízi várával, a barokk építészet megannyi műemlékével és persze a modern kor épületeivel olyan keretet nyújt a madármegfigyeléshez, amelyet látni kell! A természet és kultúra e szerencsés találkozása az, amely Tatát egyedülállóvá és varázslatossá teszi.
A Tatai Vadlúd Sokadalmat 2001 óta rendezi meg a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Komárom-Esztergom megyei Csoportja, a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság és a Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület.
- Száz Völgy Természetvédelmi Egyesület bemutatása
A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesületet (SZVTE) 21 olyan, elsősorban Komárom-Esztergom megyében élő magánszemély hozta létre, akik fontosnak tartják a helyi természeti értékek megőrzését, és a biológiai sokféleség fenntartását. Az egyesület elsődleges célja, hogy összefogja a működési területén élő és tevékenykedő szakemberek, valamint önkéntesek munkáját annak érdekében, hogy feltárja és megóvja a természeti értékek, valamint elősegítse azok fennmaradását.
Az egyesület segíti a települési önkormányzatok és hatóságok természetvédelmi tevékenységét, erősíti a környezettudatos szemlélet kialakulását és elterjedését. Konkrét, és jól szervezett akciókkal egyrészt ténylegesen megvalósuló, adatokkal alátámasztott, jelentőséggel bíró természetvédelmi munkát valósít meg. Másrészt ezen munkák során különös gondot fordít arra, hogy akcióiról az embereket tájékoztassa, lehetőség szerint a programokba be is vonja.
- Fő támogatók
Nemzeti Kulturális Alap
Bábolna Nemzeti Ménesbirtok
Envirotrade Kereskedelmi és Szolgáltató Kft.
Güntner-Tata Kft.
Knorr-Bremse Kft.
BASF Hungaria Kft.
Dot-Ing 2001 Kft.
Ecotours Wildlife Holidays
FarkasTransz Kft, Tokod
Gaidosch Tamás, Budapest
Intellaccount Kft.
Klastrom-dűlő Kft.
Know-How Audit Kft.
Solum Zrt.
Sziget-Com Kft.
Vasas István, Tatabánya
Vincotech Hungária Kft.
- Szakmai közreműködők
Tudományos Filmműhely Egyesület
Duna Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület
Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság
Tata Város Önkormányzata
Által-ér Szövetség
Az oldal frissítése után jelennek meg itt a más kamerák legújabb hozzászólásai.